Naše společnost je stále více orientovaná na úspěch. Bohužel se nejvíce počítá ten, který je vidět. Během honby za ním tak zůstáváme v práci čím dál tím déle. Jenže často jen mechanicky vykonáváme úkoly, rozptylujeme se a čteme stále více článků o time managementu.
Jenže čas nafouknout nelze. Místo toho se přeorientujte na samotnou energii – té v sobě můžete vždycky najít ještě o kousek víc.
Tříštění pozornosti je jeden z největších strašáků, nejenom nám užírá vzácný čas, zároveň nás také vyčerpává. Největší „zásluhu“ na odvádění pozornosti má zase vnější svět. Hudba, klapání klávesnic či klimatizace v open spacech, rozhovory s kolegy, pípání e-mailů a zvonění mobilů. To všechno nás sice udržuje v chodu, ale jen zdánlivém. Práce je automatická a neefektivní a na konci dne zůstaneme vyčerpaní fyzicky i duševně.
Organizování času není totéž co produktivita
Chtěli byste více času nebo více energie? Většina lidí, kdybyste jim dali na výběr, by zvolila více času. Jenže více času za pracovním stolem naši produktivitu nezvýší, spíš naopak. Podle výzkumů může náš výkon i pozornost klesnout až na čtvrtinu, pokud během dne odbýváme krátké přestávky na obnovení energie.
Podle odborníků máme každý čtyři velké zdroje energie. Když jedna chybí, ostatní tři nás ještě jakžtakž utáhnou, pokud si ale vyčerpáte dvě a více, naše produktivita klesne až na těch povážlivých 25 %. Jsou to tělo, mysl, emoce a duše.
Tělo neboli fyzická energie
Ačkoli nám doba nepochybně přinesla spoustu benefitů, jeden aspekt je na tom hůře než kdy dříve. Zcela zapomínáme na potřeby těla. Ty přesahují pouhou potřebu jídla, a ani to mu často nedopřáváme tak, jak by potřebovalo. Celý den jsme přibiti k židlím nebo naopak na nohou a pokud cítíme únavu, nanejvýš si připravíme další kávu. Tělo ale potřebuje vyváženou stravu, vodu, spánek, pohyb a odpočinek.
Denně si dopřejte kromě obědové ještě alespoň jednu další pauzu. Poslechněte své tělo a dopřejte mu opravdu to, co si žádá. Svačinu, natáhnout se, protáhnout si nohy na čerstvém vzduchu. Možná bude chvíli trvat, než znovu „zaslechnete“ hlas svého těla. Do té doby se řiďte jednoduchým – dělejte přesný opak, než co děláte celý den.
Mysl neboli mentální energie
Jako děti všechno nadšeně zkoušíme a opravdu toužíme se učit. Bohužel vzdělávací systém je stále nastaven tak, že v nás většinu zvídavosti utluče. A školení ve firmách na tom není jinak. Kromě omezení naší svobody (seď klidně, neruš, poslouchej) se totiž učíme věci, které nás nebaví, nejdou nám, případně obojí.
S takovou zkušeností není divu, že se tak málo věnujeme rozvoji vlastních talentů, zájmů a přirozených darů. Přitom vymýšlet kreativní řešení problémů a navrhovat nová řešení je klíčové pro úspěch.
Každý den se naučte aspoň jednu malou novou informaci nebo vyzkoušejte něco neznámého. I mozek je sval a potřebuje posilovat. Trénujte a posilujte jej těmito novými impulzy.
Emoce neboli emoční energie
Jsme emoční tvorové, v životě se řídíme svými pocity. Podle toho, jaký máme pocit sami ze sebe, jak vycházíme s ostatními, jak žijeme, to všechno je naším nedůležitějším hnacím motorem, nebo naší největší překážkou. Zdroje v emocích si navíc často sami blokujeme – potlačujeme city, překonáváme pocit nepřijetí, neřešíme konflikty. To všechno nás tahá dolů.
Nejlépe pracujeme, když je nám dobře. Když jsme sami sebou. Pocit sounáležitosti s kolegy i firmou také jediné rozhodují, jak moc jsme angažovaní do práce pro tu konkrétní firmu.
Oceňujte druhé. Nahoru i dolů říkejte, co se vám líbí.
Duše neboli spirituální energie
Dává vám vaše práce smysl? To určuje, jak moc spirituální energie si z ní berete, nebo kolik vám jí zaměstnání bere. Pokud se vaše osobní hodnoty potkávají s hodnotami firmy, energii můžete získat. V opačném případě si najděte koníčka, který vám ztrátu spirituální energie pravidelně vynahradí. Jen znát své osobní hodnoty nestačí. Říkat, jak je pro vás rodina důležitá, ale telefonovat s klienty ještě ve dveřích do bytu či o víkendu odpovídat na e-maily, to na obnovu spirituální energie zdaleka nestačí.
Pořiďte si zápisník, kam si každý večer napíšete alespoň tři věci, které se vám za ten den povedly, za něž jste vděční, nebo které vás potěšily.
Čas nenafouknete, ale svoji energii ovlivnit můžete. Víc energie také znamená více chuti do života i povinností, které navíc uděláte lépe a dřív. Začněte s malými změnami už teď, kdy ještě k práci nehasíte problémy i v rodině nebo se zdravím.