Červen symbolizuje příchod léta, krásných dlouhých teplých dní a krátkých voňavých nocí. Vše v přírodě začíná pomalu „jen být“. Smích a radost naplňuje v tomto období naše životy. Jsme plni očekávání z příchozích prosluněných dní, sníme a plánujeme, jak strávíme léto.
V červnu je nejvíce ohroženo tenké střevo, které nese podle tradiční čínské medicíny symboliku ohně. Barva tohoto období je červená. Tenkým střevem přijímáme potřebné živiny do těla a je tedy jakousi vstupní branou pro vstřebávání výživných látek a tekutin do organismu. Z toho důvodu je velice důležité, jakou energii ve formě potravy, ale i tu duševní, přijímáme. Plocha tenkého střeva je údajně stejně velká jako tenisový kurt, proto je důležité o něj pečovat kvalitní stravou a radostným duševním zdravím.
Jak se oslabení tenkého střeva projevuje a jak nastavit patřičnou rovnováhu?
Párovým orgánem tenkého střeva je srdce, kterému patří minulý měsíc. Tenké střevo ze své hlubší podstaty chrání naše srdce, zabraňuje přílišné horkosti a přemíry napětí. Toto napětí vypouští tenké střevo skrz močový měchýř ven z těla. Při močení můžeme tedy pociťovat pálení až řezání a v horších případech může nastat i zánět močového měchýře.
Tenké střevo je tvořeno dvanáctníkem, lačníkem a kyčelníkem. Poruchy těchto částí mají druhotně vliv i na páteř, slinivku, a tím i na sliznice. Bolesti žaludku, nadýmání a průjmy patří k projevům onemocnění.
K nejčastějším potížím vycházejících z nerovnováhy tenkého střeva se řadí průjem. A to jak ten akutní, tak i chronický. Rozlišovací schopnost střeva co je pro nás dobré, či nikoliv, je v tomto případě značně omezená. Pokud jste se setkali s takzvaným průjmem ze strachu, ať už před důležitým setkáním, zkouškou, cestou, tak to nám jen naše tělo říká, že jsme pod tíhou strachu a nesprávného vyhodnocení situace. Tělo neví, jestli je to pro něj dobré, nebo špatné a rychle se těchto „věcí“ zbaví a je jedno, zdali se to týká jídla nebo myšlenek a emocí. Nechme vše tedy tak nějak plout a s důvěrou se odevzdejme nejistotě z nepoznaného.
V dnešní době se hojně oslabení tenkého střeva projevuje nesnášenlivostí lepku, celiakií. Přemíra lepku způsobuje poškození sliznic a následně horší vstřebatelnost živin. Na duševní rovině se tito lidé často potýkají s myšlenkami, že život, který žijí, vlastně nechtějí. Nedokážou přijmout, že vše, co prožívají, je dobré a má to hlubší smysl. Ať už se jedná o pocity malého dítěte, nebo dospělého jedince.
Podobně je tomu i u Crohnovy choroby (chronického zánětu tenkého střeva), kdy se lidé trpící tímto onemocněním cítí přehlíženi, zažili dlouhodobý konflikt v rodině, která je plně nepřijímala a v dospělosti, kdy nemoc nejčastěji propuká, mají potřebu vše zvládnout sami a nechtějí, aby jim kdokoliv mluvil do života. Neberou ohledy na ostatní. Až tato choroba je „nutí“ přiznat si, že pochybili a jen svojí kázní, cestou k sobě a umírněnou stravou mohou ozdravit jak své střevo, tak i duši.
Stres, kritičnost (i k sobě) a neustálé a neúměrné analyzování jsou největšími nepříteli tenkého střeva. Práce s dechem, přijetí své jedinečnosti i situací, které zažíváme, vděčnost a pokora jsou důležitou cestou k uzdravení.
Jaké potraviny nám pomohou posílit tenké střevo?
Nejaktivnější doba pro tenké střevo je mezi 13 a 15 hodinou. Není tedy vhodné jej v tuto dobu zatěžovat jakoukoliv stravou, která v něm bude dlouhodobě stagnovat. Dobré jsou zeleninové či ovocné šťávy a saláty nebo bylinkové čaje. Vhodné je zařadit i šťávu z mladého ječmene nebo chlorellu.
Důležité je konzumovat přirozené potraviny obsahující vlákninu a vyvarovat se umělých potravin, zejména cukru, velkého množství živočišných tuků, omezme kupované pečivo, kávu a alkohol. Je dobré pít dostatek tekutin, nejlépe čistou vodu či zelený čaj. Před snídaní nebo večeří si dopřejte doplněk stravy ve formě lněného či rybího oleje, nebo oleje z tresčích jater, kterými zajistíte kvalitní zdroj omega 3.
Co se týče typu stravy, vycházejme z doporučení pro předešlý měsíc květen a doplňme ji o to, co nám nyní roste – špenát, ředkvičky, zelené saláty, čekanka, chřest, okurky, rajčata, jahody, třešně, maliny.
Z luštěnin jsou to převážně fermentované výrobky (Miso pasta, tempeh, natto), naklíčené mungo fazolky, sójové klíčky, čerstvý hrášek, červené fazole. Pro posílení slinivky a zlepšení stavu sliznic (nejen střev) je vhodné zařadit bezlepkové obiloviny, jako jsou jáhly, quinoa, pohanka, amarant, či rýže.
Pro ty, kdo konzumují maso, je vhodné střídmě grilované a hojně obalené v bylinkách, jehněčí a skopové. Je dobré omezit sůl, která zadržuje v těle vodu a vodu spíše do pokrmů přidávat. Naopak je důležité konzumovat v dostatečné míře zdravé tuky (a to i když máme nadváhu).
Mléčné výrobky je vhodné konzumovat převážně zakysané.
Výborné jsou čerstvé bylinky jako pažitka, máta, tymián, šalvěj, bazalka, oregano, rozmarýn, saturejka nebo třeba kurkuma.