O žlučníku se říká, že je „tiskovým mluvčím“ jater. Právě žlučník nám dává najevo, jak nám fungují játra. Žlučník je velmi důležitý orgán v našem těle. Odráží stav našich jater – pokud dobře funguje žlučník, fungují dobře i naše játra, a naopak.
Jak se oslabení žlučníku projevuje?
Oslabení nebo nějaké poruchy žlučníku se mohou na fyzické úrovni projevovat bolestmi kloubů, nespavostí, nevolností po jídle, nadýmáním, bolestmi hlavy až migrénami.
Mezi běžně známé projevy (většinou už při výrazném oslabení žlučníku) patří žlučové kameny a záněty žlučníku.
Na psychické úrovni jsou to krátké a rychlé projevy zlosti, hysterie, vysílání agresivní energie a hněvu, které mohou být i potlačované. Žlučníkové kameny jsou vlastně jen zhmotněná, zkamenělá agrese a zloba. Strach stát si za svými potřebami a názory, vyhýbání se konfliktům a držením vše v sobě, může způsobit až žlučníkovou koliku. Také nerozhodnost a bojácnost poukazuje na oslabenou funkci žlučníku
Jak se dostat do rovnováhy?
Velice důležité je odlehčit trávení. Je potřeba výrazně omezit tučná a smažená jídla a pokud možno vyřadit na dobu března a dubna (nebo při žlučníkových potížích) všechny živočišné produkty.
Vzhledem k tomu, že nejohroženějším smyslovým orgánem jsou oči, je potřeba je chránit před studeným větrem i silným jarním sluníčkem.
Jaké potraviny nám pomohou posílit žlučník?
Obecně konzumujme ve větší míře vše, co je přirozeně kyselé a zelené. Velmi vhodné je cokoliv, co naklíčíme.
Při potížích se žlučníkem doporučujeme konzumovat ráno přes noc namočené mandle ve vodě a to dlouhodobě.
Z pohledu stravy je to vhodné období pro očistu našeho organismu, našeho trávení. Každé ráno vypijme nalačno teplou vodu s citrónem.
Na začátku března jsou ještě vhodná teplejší jídla s kombinací syrové zeleniny
Ze zeleniny zařaďme zejména vše, co začíná růst. Pickles (nakládaná kvašená zelenina), zelí kyselé, saláty, ředkvička, ředkev, pampeliška, čekanka, kopřiva, polníček, červená řepa.