Kdo z vás by nechtěl prožívat život plný radosti a příjemných věcí? Život bez smutku a trápení? Určitě každý. Jenže tak to v životě bohužel nechodí. Smutek totiž k životu neodmyslitelně patří.
V životě se můžete setkat s celou řadou trápení. Může vás opustit partner, můžete přijít o práci, neuspějete u zkoušek, můžete se dostat do finančních problémů, přijít o bydlení, může se vám stát cokoliv nepříjemného. Přestože o takovéto chvíle nikdo z vás nestojí, tyto situace jsou pro vás prospěšné. Čím větší negativní rozpoložení a smutek prožíváte, tím pozornější a kritičtější ke svému okolí jste, tím bystřejší úsudek máte a tím lépe si věci pamatujete. Ne nadarmo se říká, že všechno zlé je pro něco dobré.
Díky smutným událostem se posunujete dopředu. To, jak negativní události prožíváte je do jisté míry ovlivněno i tím, jaký život jste doposud prožili a jak silná osobnost jste. Jste-li smutní, máte tendence uzavírat se do sebe. Nelpíte tolik na svých očekáváních a svých přáních, cítíte se zranitelnější a potřebujete sebe samé chránit.
Abyste si zachovali jakousi přirozenou životní rovnováhu, je zapotřebí, abyste zažívali nejen radost, ale i smutek, stejně tak, aby se u vás střídala dobrá nálada s tou špatnou.
Hlavní je, abyste nepovažovali smutnou náladu za vaše selhání, nýbrž za něco, co je pro vás prospěšné. V případě, že chcete řešit nějaký problém v momentě, kdy vám není nejlépe, máte vždy dvě možnosti. Buď budete řešit situaci s takovými pocity, které právě prožíváte a na její zvládnutí budete muset vynaložit více úsilí, než kdybyste se cítili v pohodě, nebo řešení problému jednoduše odložíte. Všem dáte jasně najevo, že máte špatný den a tudíž odkládáte řešení této záležitosti na jiný čas.
Na každém smutku byste si měli najít něco pozitivního. Z psychologických průzkumů vyšlo najevo, že lidé, kteří jsou v negativním rozpoložení, mají lepší paměť, jsou lépe motivováni, mají větší smysl pro spravedlnost, umí lépe a přesněji usuzovat a jsou podstatně zdvořilejší, než lidé, kteří jsou ve stejném momentě šťastni.
Pojďme se nyní podívat detailně na 6 důvodů, proč se máte radovat ze smutku:
„Smutní lidé mají lepší paměť“
Lidé, kteří v danou chvíli prožívají smutek, mají tendence pamatovat si více, než lidé, kteří jsou v daný okamžik šťastni. Příkladem může být třeba situace, kdy jste svědky nepěkné hádky. Člověk v negativním rozpoložení si dokáže přesněji vybavit detaily konfliktu. Zatímco člověk šťastný má spíše sklony situaci příliš nevnímat a rychleji zapomínat. Smutní lidé mají totiž lepší paměť.
„Smutní lidé mají větší motivaci“
Lidé, kteří jsou zvyklí na to, že se s nimi osud nepáře a kteří právě prožívají nějaké těžké období, mají větší sílu a trpělivost při plnění nelehkých úkolů, než lidé, kteří jsou v neutrálním nebo v dobrém rozpoložení. Pokud je vám totiž dobře a něco vám nejde od ruky, je pro většinu lidí mnohem jednodušší nedělat to, než se s daným problémem nadále trápit.
„Smutní lidé mají větší smysl pro spravedlnost“
Smutní lidé dokáží při hře nabídnout ostatním mnohem velkorysejší nabídku, než člověk, který je šťastný. U šťastného člověka se totiž projevuje sobecké zaměření se především na sebe. Smutní lidé myslí více na ty ostatní a snaží se, aby jejich nabídka byla spravedlivá.
„Smutní lidé mají přesnější úsudek“
Lidský úsudek ovlivňuje ve velké míře první dojem na danou osobu nebo věc. Jakou informaci se o dotyčném či dané věci dozvíte jako první, takovou informaci si s největší pravděpodobností odnesete a takový názor si na dotyčného nebo věc uděláte. Kromě prvního dojmu však váš úsudek ovlivňuje i skutečnost, v jakém rozpoložení se právě cítíte. Spokojený člověk bude spíše zaujatý, člověk smutný bude uvažovat jasněji. Negativní nálada zaujatost smazává.
„Smutní lidé nejsou tak důvěřiví“
Lidé se smutnou náladou nevěří ostatním tolik, jako když se cítí v pohodě. Dokáží totiž mnohem lépe odhalit lidskou
„Smutní lidé jsou zdvořilejší“
Lidé, kteří právě prožívají smutné období nebo zažili nějaký negativní zážitek, jsou schopni mnohem zdvořileji a mileji formulovat svoji prosbu, než lidé ve veselé náladě.
Pokud vás zajímá to, jak se pořádat s pocity, co si o nás myslí ostatní, jak se vypořádat s vnitřním hodnotícím já, které v nás vyvolává napěti, stres a pocit nepohody, tak se přihlaste na seminář, jak se vypořádat se stresem.
Co děláte vy, když jste smutní?
Další články na téma stres.