Co si myslíte, že je důležitější při výběru partnera: inteligence nebo atraktivita? A co hraje nejdůležitější roli při náboru zaměstnanců: přirozený talent, nebo dobrá pracovní morálka? V obou případech se snažíme sami sebe přechytračit a odpovědět opačně, než nám napovídá vrozený instinkt.
Několik celostátních průzkumů ve Spojených státech obsahovalo otázku, jestli je pro úspěch důležitější talent nebo tvrdá práce. Zhruba 66 procent respondentů se přiklánělo k práci, houževnatosti a odhodlání. U potenciálního zaměstnance dotazovaní rovněž uváděli, že preferují hlavně vytrvalé pracanty.
A neplatí to jen v pracovní sféře.
Psycholožka Chia-Jung Tsayová v roce 2011 položila stejnou otázku hudebním odborníkům. Naprostá většina hudebníků uváděla, že tajemstvím úspěchu je cvičení a tvrdá dřina.
Pokud ale budeme sami k sobě upřímní, tak ve skutečnosti věříme tomu, že usilovnou práci stejně trumfne talent. Ve stejné studii z roku 2011 pustili hudebníkům dvě nahrávky s tím, že na první hraje přirozeně talentovaný klavírista, a na druhé člověk, který musel na svém hraní léta poctivě pracovat.
Muzikanti sice tvrdili, že více oceňují tvrdou práci, jenže při poslechu v drtivé většině ohodnotili lépe pianistu s vrozeným nadáním. Háček byl ale v tom, že hudebníkům pustili dvě naprosto totožné nahrávky od stejného klavíristy!
V pracovní oblasti přitom dochází k podobným sebeklamům.
Psycholožka se také zaměřila na zkušenosti podnikatelů a zjistila, že oproti přirozeným talentům museli dříči před založením vlastní firmy získat o několik let praxe navíc a disponovat výrazně vyšším počátečním kapitálem, aby se nadaným konkurentům vyrovnali.
Často se také za cennější přírůstek týmu považuje kandidát, který se prezentuje vrozenou schopností dobře vycházet s lidmi, spíše než ten, kdo si aktivně vybudoval síť kolegů a známých.