Samotné příjemné okolnosti vám ke štěstí nepomohou. Dosáhnout ho lze jen správným přístupem.
Velká většina lidí by pravděpodobně řekla, že to nejdůležitější v životě je být šťastný, respektive spokojený. Přesto ale o štěstí lidi uvažuje jako o tajemné substanci a většinou vůbec netuší, jak jí dosáhnout.
Dobrá zpráva ale je, že spokojenosti se můžeme naučit.
Životní události nemají většinou na pocit spokojenosti veliký vliv. Ovlivňují naši spokojenost jen krátkodobě, ale tento pocit se brzy poté vždy vrátí k určité základní úrovni. Když vyhrajete v loterii, váš pocit štěstí prudce naroste, ale po nějaké době zase opadne. Stejně tak lidé, kteří ochrnou, se po určité době cítí stejně jako předtím.
Mysl je velmi mocná a ovlivňuje to, jak vnímáme okolní svět. Vezměte si například, jak negativní emoce nebo pocit vyčerpání ovlivňují vaše vnímání a dojmy. V takových situacích nám i blízcí přátelé připadají protivní, otravní a odtažití.
Co je tedy důležité? Pocit spokojenosti lze systematicky trénovat. Je to dlouhý a postupný proces, díky němuž ale můžete být i navzdory okolnostem šťastní a spokojení. Vyžaduje to ale trpělivost a odhodlání.
Je to stejné jako s fyzickou kondicí. Tu můžete mít na úrovni jedna, ale když budete sportovat a trénovat, tak se postupně zlepší, a vy se dostanete na úroveň 2. Místo 1 km, který je vaší základní úrovní spokojenosti, najednou uběhnete kilometry 2. To bude vaše nová úroveň spokojenosti.