Líbilo by se to jistě každému, živit se něčím, co nás baví, a zároveň si tím vydělat spoustu peněz. Je to ale opravdu možné?
Všude je nám doporučováno, že máme dělat, co nás baví, abychom byli šťastní. Ale upřímně – kdo z nás má tu možnost dělat práci, která ho opravdu naplňuje? Průzkumy ukazují, že svou práci miluje jen desetina dotázaných. Sedmdesát procent lidí jejich práce většinou baví. Zbytek svou práci rádo nemá. Dvě procenta ji dokonce nesnášejí. Práce je pro ně jen něco, co je pro život nutné.
I přesto by 80 % Čechů svou práci vyměnilo. Co jim v tom brání? Nejčastěji ztráta jistoty v podobě pravidelného příjmu. Ale i nedostatek odvahy a sebedůvěry.
Ano, radost z práce je důležitá, primárně pro naši psychickou pohodu. Člověk by tedy neměl dělat něco, co ho vyloženě odpuzuje.
Nadšení z práce na výši platu vliv nemá
Nadšení z práce ovšem podle psychologů vliv na výši platu nemá. Lidé jsou velice adaptabilní a většinou nemají úplně jasnou představu o tom, co by chtěli dělat. Pouze malá část z nás se nespokojí s náhradním řešením. Máme spíše tzv. okruhy zájmů. Někdo je manuálně zručný, jiný umělec nebo rozený intelektuál. Nevyplatí se pak tyto kategorie střídat jen kvůli vyššímu výdělku.
Proč vášeň nefunguje?
Všechna ta hesla o vášni k práci, která mají působit motivačně, mají poslední dobou spíše opačný efekt. Tvrdí se nám, že hloupí lidé s minimem odvahy se dřou. Ti chytří mají naopak několikahodinový pracovní týden a svou práci zvládnou vykovávat třeba i z pláže v Karibiku.
Pokud patříte mezi lidi, kteří chodí denně do práce a nemají zrovna nejvyšší příjem, snadno nabudete dojmu, že nejste z těch nejschopnějších lidí na světě. Když se nad tím ale zamyslíte, kdyby každý dělat, co ho baví, kdo by pak dělal ty věci, o které není zájem?
Průzkumy ukazují, že kdybychom se všichni živili tím, co nás naplňuje, existovalo by tu pouze pět oblastí:
- Kreativní
- Vzdělávací
- zaměřené na životní prostředí
- showbyznys
- a podnikání.
Veliká konkurence = ochota pracovat i zadarmo
Tyto oblíbené oblasti ale mají jednu velkou nevýhodu. Nabízejí jen málo pracovních pozic, a to vzhledem k tomu, že jsou na trhu miliony lidí. To znamená obrovskou konkurenci. Někteří jsou pak ochotní zkusit pracovat i zadarmo, hlavně aby měli vysněnou práci. Zaměstnavatelé toho pak využívají a nabízejí extrémně nízké mzdy. To vede k tomu, že jsou lidé, kteří dělají, co je baví, ale ve finále nemají ani na chleba.
Jak dělat, co milujete, a dostat za to zaplaceno?
Většinou to bývá tak, že když chceme něco hodnotného, musíme se něčeho jiného vzdát. A jak dělat to, co milujete, a zároveň za to mít plno peněz? Leda byste byli nadprůměrní. To znamená mít velké zkušenosti a víc práce. Bez toho nemáte šanci.
Steve Jobs si vášeň pro počítače vypěstoval
Pokud ale máte určitý okruh zájmů, pak si profesi v něm ležící jistě časem oblíbíte. Bývá tomu totiž tak, že když se naučíte mít rádi to, co děláte, budete nakonec šťastnější než ti, kteří se rozhodli dělat, co je baví. Například i Steve Jobs si vášeň pro počítače vypěstoval postupně, a to i díky svému kamarádovi Stevu Wozniakovi.
Co když ale stále nenacházíte onu vášeň k práci, která vás živí? V tom případě ji hledejte v aktivitách, kterým se věnujete po pracovní době. A třeba si v tom zkuste najít částečný úvazek. Nepočítejte však s tím, že vám láska k práci a nadšení sami od sebe přinesou dostatek peněz, ačkoliv je to moc hezká myšlenka.
Peníze nebo život?
Říká se, že štěstí si za peníze nekoupíte. To ve svém důsledku není tak úplně pravda. Kdybychom si teď všichni řekli, že přestaneme pracovat, jak by to asi dopadlo?
Jsou tací, kteří se rozhodli žít bez peněz. Na druhé straně jsou tu ti, kteří kvůli nim v zaměstnání zůstávají. Pro někoho se vydělávání peněz může stát i závislostí. Nepracují pak kvůli penězům samotným, ale spíše kvůli pocitu, které v nich finanční prostředky vyvolávají.
Kariéra už není na prvním místě
Není to tak dávno, co pro naši společnost byla kariéra na prvním místě. Je tomu ale tak, že se měníme a někteří raději méně pracují, aby měli čas na jiné činnosti. Většina se ale drží klasického modelu vydělávání a utrácení. A nezamýšlí se nad tím, zda utrácí za věci, které skutečně potřebuje.
Dnešní doba nám však umožňuje vydělávat peníze, ale současně se věnovat tomu, co nás baví. Když se budeme řídit vlastním srdcem a ne obecnými hesly, můžeme mít dostatek financí a také se cítit šťastní.
Přečte si další článek: Rovnice úspěchu = umět řemeslo + přesvědčit
Přečtěte si články o: motivace, štěstí, radost, jak vydělat peníze, úspěch
Líbí se vám článek, sdílejte ho