Zvažte tyto body:
- Většina lidí, kteří pracují v kanceláři, spí méně než 6,5 hodiny – důsledkem toho není jen vyšší nemocnost, ale také nižší produktivita a neschopnost se plně soustředit.
- Nedávná studie společnosti Ernst and Young poukázala na fakt, že čím více dovolené si jejich zaměstnanci vyberou, tím jsou výkonnější. I přesto si více než polovina Američanů nevybere celou dovolenou (obvykle mají 2 týdny dovolené) a více než 30% Američanů nevyužije ani polovinu dovolené, na kterou mají nárok.
- Mnoho studií neustále potvrzuje, že pokud pracujeme více než 50 hodin týdně, tak méně spíme, méně sportujeme, jsme nespokojení v práci i v osobním životě. A ve finále je naše výkonnost mnohem nižší (i jednoduché úkoly nám trvají déle).
- Můžete si všimnout, že čím déle lidé soustavně a nepřetržitě pracují, tím menší hodnotu vytvářejí každou extra hodinu práce navíc – protože jsou více rozptýlení, nesoustředění a nespokojení.
To, že toho hodně stihneme (například napíšeme a odpovíme na spoustu emailů nebo zvládneme mnoho různých činností), sice znamená, že jsme aktivní, ale už to neznamená, že jsme produktivní. Jde totiž hlavně o to, jakou hodnotu a jaký skutečný přínos jsme vytvořili, nebo jinými slovy, kolik peněz jsme vydělali.
Když běžíme, jak nejrychleji dovedeme, tak si nestíháme všímat detailů, udělat krok zpět, uvědomit si souvislosti a vnímat ten veliký obrázek, myslet strategicky a dlouhodobě.
Pomohlo Toyotě nebo jejich zákazníkům to, že zvýšili produkci a prodej za posledních deset let? Prezident Toyoty Akio Toyoda sám označil „ne-úspěch“ této strategie těmito slovy. „Někteří lidé ve vedení společnosti byli příliš egocentričtí a soustředili se jen na růst tržeb a zvýšení prodeje.“ A co bylo výsledkem této strategie? Zničení reputace Toyoty a její značky spolehlivosti – reputace, kterou si Toyota budovala mnoho let. Stačilo jen pár dní, aby ji ztratila.
Když pracujeme s vysokou intenzitou, pod tlakem a dlouho do noci, tak neefektivně spalujeme naše energetické zásoby a začínáme spoléhat na náš prastarý instinkt – zaútoč nebo uteč – v krvi se nám zvyšuje hladina adrenalinu, noradrenalinu a kortizolu – naše kreativní, logické myšlení se vypne a vnímání se zúží. Kontrolu převezmou naše prapůvodní instinkty.
Přitom existuje mnohem lepší způsob práce. Nejde nám o generování krátkodobých výsledků, o povrchní produktivitu nebo využívání strachu jako motivace, neusilujeme o to „vymáčknout“ z každého maximum. Jde o to, abychom si uvědomili, že …
… více, neznamená lépe, že odpočinek, sebeuvědomění a dlouhodobá perspektiva jsou velmi důležité a kritické pro hodnotu, kterou chceme vytvářet, a hodnotu, která přetrvá.
Pokud vedete lidi, můžete začít tím, že je přestanete posuzovat podle toho, kolik času stráví v práci, ale začnete je posuzovat podle toho, jakou hodnotu vytvářejí, a jak se dokáží na práci soustředit. Stanovte si toto jako hlavní měřítko a podporujte lidi v tom, aby se během práce na chvilku zastavili a nabrali energii, kterou následně budou moci vložit do práce. To je totiž opravdu produktivní cesta.
Mějte krásný den
Honza
Článek je možné dále volně šířit – bez úprav, s uvedením jména autorka a zdrojewww.chutzivota.cz.