Networking je moderní slovo pro úplně obyčejnou činnost. Mějte uši i oči nastražené, seznamujte se s lidmi z vašeho oboru či oblastí zájmů, zapojujte se do skupin na sociálních sítích, které souvisejí s vaší profesí. Tím si vytvoříte síť kontaktů, jež vám bude pomáhat v obchodě, s navazováním dalších vztahů profesních i soukromých, i pomůže najít novou práci.
Problém je, pokud jste introvert. To vás pak přesně tahle činnost – oslovování cizích lidí – přímo děsí. I návštěva zubaře bez umrtvení nebo procházka po žhavém uhlí je příjemnější.
Naštěstí najdete už velké množství knih právě na toto téma. Jak přežít účelové seznamování, když jste uzavřenější povahy. Pokud ale zrovna nemáte čas číst si několikasetstránkovou knihu (třeba protože ta konference je už zítra), podívejte se na tři nejzákladnější pravidla. Jak na to, abyste seznamování nejen přežili, ale aby vás třeba začalo i bavit.
Kvalita má přednost
Tohle se vám bude líbit. Nemusíte přestavovat celou svoji osobnost, i v networkingu platí, že lepší je méně kvalitních kontaktů než hromada hluchých. Rozhlédněte se po místnosti a v klidu si vytipujte dva tři lidi, kteří vypadají nejslibněji. Jsou z vašeho oboru, nejsou obklopení neprostupným davem, nebo jsou vám prostě sympatičtí. Pak už jenom nádech výdech a jděte se představit.
Dorazte dříve
Pokud se jedná o akci, kde potkáte spoustu neznámých lidí, dorazte s dostatečným předstihem před začátkem. Takové jsou konference, workshopy a podobně. Budete klidnější, protože si nemusíte dělat starosti, jestli vše včas najdete, také ale bude přítomno méně lidí. Získáte čas se seznámit s prostředím a nebudete se muset hned od začátku prodírat přes příliš velký dav.
Úsměv a přestávky
Trénujte, trénujte, trénujte. Přesto se cítíte v křeči? Odejděte na chvíli na toaletu, uzemněte se, prodýchejte a znovu vyrazte do boje. Rozhodně nechoďte na soukromý pokoj, pokud ho máte k dispozici!
Úsměv nebo příjemný a „vítací“ výraz ve tváři udržte. S tím správným nakonec nebudete muset ani nikoho oslovovat, lidé za vámi přijdou sami.