V dnešní době znamená úspěch v práci především dobré organizační schopnosti. Platí to zejména pro takzvanou znalostní práci, v níž je na denním pořádku zvládání desítek úkolů a projektů naráz.
Každou minutu nás bombardují nové úkoly a priority. Jak vypadá vaše typické ráno v práci? Zrovna třeba sepisujete důležitý dokument, když na vás vyskočí nový e-mail, že si musíte aktualizovat antivirový program. Jakmile se tedy chystáte program spustit, zavolá vám teta Jarmila, abyste jí odpověděli na pozvání na svatbu. Jen co zavěsíte, do kanceláře vkráčí vaše šéfová a chce po vás, abyste začali pracovat na jiné důležité zprávě.
Abychom si udrželi přehled o všech komplexních informacích, které se na člověka v životě valí, řada z nás používá mozek jako univerzální úložiště, kalendář a seznam úkolů v jednom. Zneužíváme ho a zanášíme všemi možnými informacemi, jako by mozek byl přenosné datové zařízení. Kdy že má teta Jarmila tu svatbu? A kde jste přestali v tom dokumentu, než vás něco vyrušilo?
Neustálým zahlcováním mozku informacemi o nedokončených úkolech, termínech a pochůzkách však vyčerpáváme jeho kapacitu přemýšlet. V konečném důsledku tak ztrácíme schopnost plně se soustředit na práci, kterou právě děláme.
Proč?
Protože, ať se vám to líbí nebo ne, lidský mozek se neustále snaží vyřešit nedokončené problémy a připomíná nám je v těch nejméně vhodných chvílích, ačkoliv bychom se záležitostí raději zabývali až později.
K dosažení maximální efektivity musíte tudíž svou mysl přinutit, aby se soustředila výhradně na právě vykonávanou činnost.
Pokud chcete pracovat efektivně, musíte zkrátka všechno brát postupně a využívat 100 procent mentální kapacity k soustředění se na aktuální úkol. Nejprve se tedy zaměřte na dokončení pracovního dokumentu a až pak začněte řešit, co tetě koupíte jako svatební dar. Nesnažte se udělat obojí najednou.