Koloběh neustálého vydělávání a utrácení peněz kdysi komentoval jeden známý americký marketingový specialista Nigel Marsch. Jeho citát zněl: „Děláme práci, kterou nenávidíme, abychom si mohli koupit věci, které nepotřebujeme, protože chceme omráčit lidi, na kterých nám nezáleží.“
Občas během koučování položím tuto otázku: Do čeho investujete čas svého života?
Proč tomu tak je? Proč trávíme dlouhé hodiny v práci a neustále si kupujeme věci, které v podstatě vůbec nepotřebujeme? Proč nás lákají akční nabídky, slevy a proč utrácíme obrovské sumy peněz za nepřeberné množství zbytečných věcí, které bychom si jinak nekoupili?
Proč mají ženy neustálé nutkání rozšiřovat sbírku svého oblečení, bot, kabelek, kosmetiky, kupovat si všemožné doplňky do bytu a proč muži touží obměňovat modely svého mobilu, notebooku či auta?
Kolik takových věcí, za které jsme utratili spoustu peněz, už doma máme, a kolik z nich skutečně potřebujeme? Stojí nám ta obrovská cena a námaha, kterou vydělávání peněz obětujeme, za to?
Jakou cenu (tím myslím ne peněžní) jsme museli zaplatit za to, abyste si mohli pořídit nový ruční elektrický vysavač? Nestačil by vám ten klasický? A co ty nové hodiny na stěnu, které jste si nedávno koupili, jen proto, že se vám barevně více hodily k ostatním interiérovým doplňkům? Co teď s těmi starými hodinami, které doposud bezchybně fungovaly?
Dokážete se ještě radovat nebo jen konzumujete?
I když máme víc a víc peněz, vždy je utratíme. A je jedno, zda je utratíme za spotřební zboží nebo za zážitky. Na jednu stranu si „uděláme“ radost, ale na druhou stranu je zapotřebí zamyslet se nad tím, zda je radost z těch věcí opravdu skutečná. Dokážeme se opravdu radovat z toho, že si kupujeme už třetí boty do měsíce nebo tričko podobné tomu, co jsme si pořídili minulý měsíc? Kolik máme času si tyto věci užít?
Peníze, radost a čas
Není lepší užívat si zcela jiného bohatství, než jsou peníze a spotřební věci? Jaké bohatství mám na mysli? Čas! Čas na sebe samé, čas na svou rodinu, čas na přátele a věci, které děláme rádi.
Možná byste se divili, kolik lidí nedokáže odpovědět na zcela jednoduchou koučovací otázku: „Pořídil byste si raději nový model mobilního telefonu nebo byste raději strávili čas potřebný k vydělání této sumy peněz se svými blízkými?“
Nikdo po nikom přeci nechce, abychom se vzdali svého skvěle placeného zaměstnání, odstěhovali se mimo civilizaci, začali obdělávat pole. Na druhou stranu je však luxus v podobě, že si kupujeme vše, co vidíme, druhý extrém.
Líbilo by se vám žít tak, abychom si dokázali vydělat peníze potřebné na běžné živobytí a věci, které nám čas o času dokážou život zpestřit, a zároveň mít čas na věci, které vás baví, které vám přinášejí radost? Najít si čas na své kamarády, přátelé a blízké?
Sebekoučovací otázka: „Pro co byste se rozhodli, kdybyste věděli, že příští týden umřete?“
Základem je znát své priority. Vědět, co je pro vás opravdu důležité. Vědět, co vám přináší skutečnou radost. Vědět, na co budete chtít vzpomínat, když budete ležet v nemocnici.
Udělejte si seznam věcí, které vám přinášejí radost, naplánujte si tyto aktivity do svého diáře. Vymezte si čas ve svém diáři na věci, na které bude rádi vzpomínat, až budete ležet na smrtelné posteli.
Mít čas a energii na věci, které dělají radost – tomu se říká luxus. Tím, že se naučíme žít „normální život“, naučíme se také víc si věcí vážit a víc si jich užívat. Pokud si pořídíme jednou za čas nějaký nadstandardní zážitek, užijeme si ho určitě mnohem více, než když si takovýto zážitek budeme dopřávat pravidelně a budeme ho považovat za běžnou součást našeho života.
Mít méně věcí může znamenat mít více radosti
Co je cennější? Další drahá luxusní věc, kterou si chceme pořídit a pro kterou musíme strávit ještě pár hodinu času v práci, nebo těchto pár hodin strávených se svými dětmi na procházce? Další kousek spotřebního zboží nebo pohled našich šťastných dětí skotačících na louce? Luxus občas znamená prázdnotu.
Další články o koučování a sebekoučování >>