Bohatství a duše. Jak peníze ovlivňují lidské chování?

Bohatství a duše. Jak peníze ovlivňují lidské chování?

Peníze jsou něčím, co v nás vyvolává silné emoce. Jsou ale vším?

Štěstí si sice nekoupíte, ale jak říká jedna lidová moudrost, je lepší brečet v limuzíně než brečet v tramvaji. Nenadálé pohádkové bohatství nás přitom ale může psychicky zničit.

Jedna mladá Britka například vyhrála v přepočtu přes 60 milionů korun. Všechno ale utratila za večírky, drahé značkové oblečení a podobně. Nakonec jí zbyla jen … deprese. Dnes tato žena pracuje jako uklízečka, aby mohla splatit dluhy, které si nadělala. Ale je šťastná, protože se jí před nějakou dobou narodila dvojčata. To jasně ukazuje, že souvislost štěstí a peněz není nijak velká.

Peníze jsou jako drogy

Peníze mají na náš mozek podobný účinek jako některé drogy. Náš emoční stav se potom odvíjí podle toho, zda je máme nebo ne. Jak se cítíte, když na lístku z bankomatu zjistíte, že máte na účtu málo prostředků? A jak byste se asi naopak cítili, kdybyste zjistili, že jste vyhráli v loterii?

Vztah k penězům ale není tak jednoduchý jako vztah k jiným „užitečným věcem“. Některé věci prostě použijete a odložíte, aniž byste k nim něco cítili. Peníze oproti tomu vzbuzují emoce. Milujeme je. Fascinují nás. Chceme jich mít stále víc. Někdy kvůli nim prodáme věci, které jsou přitom mnohem užitečnější. Pracujeme přesčas. Někdy dokonce podrazíme své blízké.

Démonická stránka peněz

Peníze mají ale i své jiné stránky. Nesluší se je dávat jako dárek, kupovat si za ně lásku nebo třeba politickou moc. Na druhé straně ale běžně platíme za věci, které by měly být bezplatnou samozřejmostí (třeba pojištění).

Náš ambivalentní vztah k penězům skvěle ilustruje otázka církevních restitucí. Vracet katolíkům majetek? To je přeci nepřípustné. Církev má být duchovní, takže tedy chudá.

Řádky výše jen potvrzují, že peníze pro nás nejsou jen nástrojem. Fascinace jimi snadno ovlivňuje i naše smysly. Bankovky a mince jednoduše přitahují náš zrak. A zdají se nám být větší, než ve skutečnosti jsou. Tak schválně – přehlédnete někdy pětikorunu na chodníku?

Změna vzhledu peněz, na který jsme zvyklí, nás stresuje. Právě to je jeden z argumentů těch, kteří odmítají v Čechách zavedení eura. Ještě horší je vyrovnání se s penězi na bankovním účtu. Platba kartou nás totiž bolí mnohem méně, než kdybychom měli sáhnout po bankovce.

Hamburger jako symbol prestiže

Jsou situace, kdy peníze přestávají být penězi a stávají se spíše určitým statusem. Kdybyste třeba zapálili tisícikorunu, bude to minimálně hloupé. Když si ale dáte jídlo v luxusní restauraci za několik tisíc (za což byste mohli mít desítky hamburgerů), dáváte tím najevo, že na to „prostě máte“. Hodnota jídla je tedy vysoce symbolická.

Bohatým není co závidět

Peníze a štěstí. Jak spolu tyto pojmy vlastně souvisejí? Přechodné pocity štěstí v nás vyvolá jen získání většího finančního obnosu – třeba dědictví nebo výhra v loterii. Pocit štěstí ale vyprchá hned, jakmile si na tento nový stav zvyknete. V tomto momentě se pro vás stane jakýmsi standardem. To pak snadno vede k tomu, že začnete chtít víc.

K tomu přistupuje tzv. decelerační účinek bohatství. Jde o to, že když si můžeme něco bez problémů dopřát, přestaneme po tom toužit. Když si na něco můžete během let našetřit, máte z toho mnohem větší radost, než když si mávnutím ruky můžete takových věcí koupit třeba deset.

Osho, známý indický guru, tvrdil, že materiálních tužeb se zbavíme jedině tak, že se jimi přesytíme. Proto vlastnil několik desítek Rolls-Royců.

Bohatým tedy není v podstatě co závidět, protože už nemají po čem toužit. Štěstí navíc plyne z postupného plnění snů, ne z toho, že si během chvilky můžeme koupit všechno, co jsme kdy chtěli.

To tvrdí psychologové. Říkají také, že opravdové štěstí přinášejí věci, které se nedají kvantifikovat: narození potomka, klidné odpoledne spojené s popíjením čaje. Ale výchova dítěte přece také něco stojí. Ani ten čaj, který si v klidu vychutnáte, není zadarmo.

„Bohatství“ je pro většinu lidí synonymem toho, že se nebudou muset starat o placení základních životních potřeb. Otázkou ale je, co nás udělá šťastnými, až si tohle splníme. A kolik na to vůbec budeme potřebovat?

Kolik peněz potřebujete ke štěstí?

Finanční hodnotu štěstí se před pár lety snažili stanovit vědci v USA. Zjistili, že pocit štěstí Američanů se zvyšuje až do 75 000 dolarů ročního příjmu. To v přepočtu znamená asi jeden a půl milionu korun. Dál už to údajně neroste.

Skutečné pocity štěstí jsou ale velice subjektivní. Peníze jsou sice pro život nutné, ale existují i jiné věci, které potřebujete ke spokojenému životu. Třeba zdraví, rodina, fungující partnerský vztah atd.

Pocit bohatství plyne i ze srovnání s tím, kdo je chudší. Když pak máme více než on, cítíme se dobře.

Přečtěte si články o: motivace, štěstí, jak vydělat peníze, duše, radost, bohatství

Líbí se vám článek, sdílejte ho

Udělejte si test osobnosti zdarma

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Biorytmická terapie

Proces harmonizuje tělo, emoce, mysl

Udělejte si test osobnosti