Lidé věnují hodně času i energie přemýšlení o tom, v jaké situaci se nacházejí. Například nezadaného muže trápí, že nemá partnerku. Ale až si nějakou najde, vztah mu přinese nové starosti – neomezuje tento vztah jeho svobodu? Je opravdu zamilovaný?
Naštěstí známe řešení chronického trápení se. Stačí se jen smířit se situací, v jaké právě jsme.
Představte si například, že máte ne zrovna ideální spolubydlící – sama si po sobě neuklízí a vám nadává za nepořádek v bytě. V takto náročné situaci asi budete zvažovat, zda se neodstěhovat. Ale stěhování zabere čas a také něco stojí. Takže co nějaké lepší řešení?
Odpověď zní: nesnažte se s problémem porvat, ale čelit mu a přijmout, co vám přináší. Z každé náročné situace se můžeme něco naučit. A ti, kteří vám život znepříjemňují, do něj vstoupili, aby vás něco naučili.
V našem případě se například máte naučit obhajovat sebe sama a nenechat se až příliš ovlivnit tím, co dělají lidé kolem vás. Přijmete-li danou situaci, tak jak je, můžete se z ní začít učit a rozvíjet.
Po přijetí situace můžete udělat ještě další krok a ušetřit energii trénováním lhostejnosti.
Trénování lhostejnosti v podstatě znamená, že se zbavíte potřeby a touhy přesvědčovat ostatní o tom, že vy máte pravdu a oni ne.
Určitě už jste někdy byli svědky debaty mezi vegetariánem a milovníkem masa. Diskuze ohledně stravy se mezi takovými lidmi může velmi rychle vyhrotit do otevřeného sporu o morálnosti chovu drůbeže.
Nejenže je to plýtvání energií, ale takový spor většinou skončí tím, že se obě strany ještě více utvrdí ve správnosti svého názoru.
Lhostejnost naopak odstraňuje potřebu přesvědčovat ostatní o tom, že máte pravdu. Umožňuje konstruktivní výměnu názorů na dané téma, aniž by v tom hrál roli vztek nebo ustálená dogmata.
Ve výše uvedeném případě by tak obě strany mohly otevřeně sdílet své názory na stravu, aniž by se obávaly, že je ten druhý odsoudí. Diskuze se tak nezvrhne v nepříjemnou hádku, kdy si chce každý prosadit svou.