Jednou z největších brzd spokojeného života jsou falešná a nerealistická očekávání. Ze života je ale vymazat nemůžeme. Ale aby nám neubližovala, je důležité umět s nimi pracovat.
Méně plánujte, více žijte
Od mnoha rádoby odborníků můžete zaslechnout větu: „Nemějte žádná očekávání“. Ale nemít očekávání lze jen těžko. Očekávání souvisejí s našimi představami o budoucnosti. Pomáhají nám a programují nás k úspěchu. Současně jsou ale naší největší překážkou. Jak to udělat, aby tomu tak nebylo?
Méně plánujte, více žijte. Východní filozofie zdůrazňuje: „Je jen tady a teď“. Vede nás k tomu, abychom prožívali současnost, a odnaučuje nás očekávat.
Není to jednoduché a jsou období, kdy je přítomný okamžik nepříjemný, například když jste nemocní nebo procházíte složitým životním obdobím. Proč je tedy důležité žít tady a teď? Je to jediný způsob, jak situaci změnit, jak se jí nenechat vláčet a nebýt jen přihlížející a pasivní obětí. Konat tady a teď je cesta, která vede ke změně.
Neočekávejte zázraky
Jedním z největších problémů současné společnosti je pohodlnost. Nechceme nic zařizovat a chceme, aby se věci děly. Mnoho lidí touží nebýt zodpovědní za svůj život. Svoji odpovědnost předávají „okolnostem, náhodě, osudu, vesmíru, vědmám a andělům“. Jenže pak logicky žijete v čekání / očekávání pozitivních věcí nebo katastrofy.
Spokojení a úspěšní lidé mají společnou jednu věc. Přijali fakt, že zodpovědnost za svůj život mají jen oni sami, a řídí se rčením: „Život máme takový, jaký si ho uděláme“.
Nejlepší cesta, jak předpovídat budoucnost, je ji tvořit.
Nejlepší učitel je sebereflexe
Očekávání pramení z pocitu, že jen ta naše představa, jak mají věci být, je správná, nebo z přesvědčení, že „na to mám nárok.“ A když jsou věci jinak, tak se cítíte ublížení, cítíte úzkost.
Jako lék na falešná očekávání funguje životní realismus, znalost sebe sama a svého okolí. Sebereflexe je proces na celý život a odvíjí se od schopnosti pozorovat a být vnímavý. My však spekulujeme, moralizujeme a smlouváme, a to nám nijak nepomáhá.
Souboj – prohra vs. naivita
Lidé podléhají očekávání dvojího druhu: 1. Připravujeme se na prohru nebo katastrofu. 2. Žijeme v naivních představách a nadějích.
U negativních očekávání dochází k sebenaplňujícímu očekávání (říkal jsem, že to nedokážu, na matiku nemám buňky). Druhý typ, pohádkové smění, vede ke zklamání a vytváření negativního sebeobrazu nebo obrazu nepřejícího okolí.
Když něco chcete nebo nechcete, udělejte maximum pro to, abyste toho dosáhli. Jděte si za svým, bojujte a neomezujte se názory okolí. Budete překvapení, čeho můžete dosáhnout. Navíc vaše očekávání budou pozitivní a reálná.
Co děláte proto, aby vás falešná očekávání v životě nebrzdila?
Další články na téma motivace, štěstí, radost, strach, tady a teď, přítomný okamžik.