Snažíte se zhubnout a pořád se vás přebytečné kilogramy drží jako klíště? Zbavujete se už roky závislosti na kouření, a každý den si zapalujete alespoň jednu cigaretu? Chcete už konečně umět anglicky, ale stále začínáte od první lekce?
Pokud se vám něco nedaří, pak je třeba to zkusit jinak!
Předsevzetí typu: „Od pondělí začínám hubnout“ nebo: „Od zítřka už nekouřím“ nefungují. Jakákoliv změna potřebuje vaši velkou odvahu a notnou dávku odhodlání. Nic se nestane jen tak, bez přičinění. Se změnou musíte začít vy sami.
Nehledejte příčiny, řešte je!
Nejčastějším problémem, proč se vám nedaří plnit vaše předsevzetí, může být to, že neustále hledáte příčiny problému. Příčiny toho, proč máte stále nadváhu, důvody, proč si musíte právě teď zapálit, nebo výmluvy, proč musíte s angličtinou začít od začátku.
Jako příklad vezmu třeba hubnutí. Co by tedy mohlo být příčinou vaší nadváhy? Jsou to dědičné sklony k tloustnutí, problémy se štítnou žlázou, nevhodné závodní stravování, přejídání v důsledku neustálého stresu, nedostatek času na vaření vlastních dietních pokrmů nebo třeba to, že zdravé potraviny jsou mnohem dražší než ty, které běžně kupujete? Podobných příčin můžete najít celou řadu. A stejně to bude i u kouření, při řešení problémů v zaměstnání, problémů v partnerském vztahu nebo u již zmiňovaného jazykového kurzu.
Pokud totiž budete stále jen hledat příčiny vašich problémů a nebudete je řešit, pak žádné změny nedosáhnete. Řešením není ani to, že si budete myslet, že vysvětlení vašich problémů najdete u psychologa, psychoterapeuta nebo kouče. Psychologie totiž často všechno moc komplikuje.
Co byste udělali v případě, že vám z ničeho nic přestane fungovat televize? Budete zkoumat, zda nedošlo k rušení signálu, nebo do ní zkusíte jednoduše bouchnout a počkáte, zda začne zase fungovat? Já bych do ní rozhodně nejdřív praštil a pak by se vidělo, zda to pomohlo nebo ne. Stejným způsobem zkuste řešit ve svém životě i jiné věci. Nečekejte, že se něco samo bez vašeho přičinění změní. Jednejte. Příčiny nejsou nikdy stejné. Každý člověk totiž vidí problém v něčem jiném a jinak. Základní příčina neexistuje. Řešení ano. Zkuste tedy dělat věci jinak. Uvidíte, zda dospějete k lepšímu řešení.
Na návod, jak problémy řešit, si musíte přijít sami!
Současným trendem je osobní rozvoj, koučink, snaha neustále na sobě pracovat a něco na sobě měnit. S tím samozřejmě souvisí také široká nabídka služeb odborníků, kteří vám mohou pomoci. Pozor však – služby koučů, psychologů a psychoterapeutů mohou být, co se kvality týká, velmi odlišné. Každý z nich nabízí jiné služby. To, co působí na jednoho, nemusí působit na vás. Stejně tak není možné říci, která z metod je dobrá a která špatná. Na každého totiž funguje něco jiného. Ani kuchařka nevaří podle jediného receptu, nýbrž si jich přečte vždycky více, a z každého si pak vybere jen to nejlepší. Následně už jen improvizuje. Ani koučové, psychoterapeuti a psychologové nedávají svým klientům přesné návody na to, jak problém vyřešit. Měli by vám ukázat, jak řešení problému hledat a kde začít. Každý by si pak měl přijít na své vlastní řešení problému. Když si totiž přijdete sami na návod, jak problémy řešit, můžete pak tuto metodu aplikovat i na další problémy.
Pokud chcete cokoliv změnit, nemusíte se příliš vracet do minulosti a řešit, proč máte ty či ony problémy, kvůli kterým nemůžete změnu prozatím realizovat. Mnohem efektivnější, než se zabývat minulostí, je zabývat se přítomností a udělat něco, co změní váš vztah k danému problému. Jako příklad uvádím problém s autoritami. Není potřeba zjišťovat, proč máte problém s autoritami, nýbrž je potřeba udělat právě nyní něco, co váš vztah k autoritám změní.
Nebojte se experimentovat!
Tím, že budete sami vstupovat do situací, které pro vás budou neznámé a do jisté míry i riskantní, naučíte se seberealizovat. Tyto tzv. růstové volby jsou pro váš život velmi hodnotné.
Každá změna vyžaduje čas
Někdo jedná rychleji, někdo pomaleji. Všichni však začínají tím, že o změně začnou uvažovat a hovořit se svými blízkými. Někomu stačí k rozhodnutí a realizaci nového plánu pár hodin, jinému týden, dalšímu roky. Jsou i tací, kteří skončí u uvažovací fáze a žádnou změnu ve finále realizovat nebudou.
V této fázi bychom měli zvážit jednotlivé možnosti proměny. Není tedy vůbec na škodu, když toto období trvá o něco déle, než by mohlo být žádoucí. Zůstaňte tedy v tomto období po dobu, kterou potřebujete. Aspoň pak budete mít jistotu, že jste se rozhodli správně. Pokud je však rozhodovací fáze příliš dlouhá a vám se zdá, že se vaše myšlenky už začínají ztrácet v zapomnění, stanovte si nějakou časovou hranici, do níž budete muset svůj plán realizovat.
Neberte změnu jako nutné zlo
Provádět změny nám někdy zabraňuje i fakt, že lidé mají rádi to své jisté stabilní prostředí, ve kterém přesně vědí, co mohou očekávat. Změny bere většina jedinců jako nutné zlo. Podívejte se na to však i z jiné stránky. Tyto zažité myšlenky nejsou pravdivé. Pokud zhodnotíte svůj dosavadní život a změny, které jste již podnikli, zjistíte, že ve většině případů vedly k lepšímu. Každá věc, každá situace, prostě vše má vždy svůj začátek a svůj konec. Je tedy zcela přirozené, že ke změnám dochází. To, že něco končí, neznamená, že to bylo špatné. Prostě jen nastal čas na změnu.
Bez riskování se ve vašem životě nic nezmění
V provádění změn vám brání i to, že se neustále ohlížíte na své okolí. Ptáte se sami sebe, co tomu řeknou sousedé, kolegové v práci nebo rodina. Nebojte se reakce svého okolí, jednejte vždy podle svého vlastního uvážení. Nebojte se ani chyb, které můžete při změně udělat. Dělat chyby je zcela přirozené. Stejně tak se nebojte riskování. Pokud totiž riskovat nebudete, ve vašem životě se nikdy nic nezmění.
Změny nelze detailně naplánovat
Pokud se dostanete do situace, kdy vaše rozhodnutí bude mít negativní důsledky, věřte sami sobě, věřte tomu, že si určitě v danou chvíli budete umět poradit a improvizovat. Nenechte se odradit tím, že nebudete dopředu vědět, jak daná věc dopadne. Změnu nelze dopředu naplánovat. Pokud si umanete, že opustíte po letech nefungujícího manželství svého partnera a najdete si bohatého muže s černými vlasy, vypracovaným tělem, pěkným autem, vilou a bazénem, pak je to jako motivace dobré. Vizualizace cíle by však pro vás mohla být spíše brzdou než tím, co vás má hnát dopředu.
Základem je tedy, abyste si naplánovali směr, kterým chcete jít. Poté musíte být ochotni tento směr měnit, pokud se nebude vše vyvíjet podle vašich plánů a představ. Změna je totiž dlouhodobý proces a vyžaduje dlouhodobou práci. Otevřete se budoucnosti.
Dělejte věci jinak než doposud
Všímejte si toho, co děláte, když se vám daří nebo když problémy ustupují. Vraťme se zase k hubnutí. Nikdo nemůže zhubnout 10 kilo ze dne na den. Musíte postupovat po malých krůčcích a teprve poté ke stanovému cíli dospějete. Snažte se přijít na to, co děláte ve dnech, kdy jíte zdravě, a co ve dnech, kdy sníte první věc, která vám přijde pod ruku. Možná je to tím, že ve dnech, kdy jíte zdravá jídla, vstáváte dříve a máte čas na to si je připravit. Pokud si však poležíte a pak někam pospícháte, sníte nezdravou buchtu, kterou máte na stole, namísto toho, abyste si připravili misku s jogurtem a ovocem. Nepátrejte po tom, proč to tak je. Hlavní je, že vaše tukové zásoby mizí.
Někdy dojdete k závěru, že žádná změna není zapotřebí
Někdy při experimentování zjistíte, že v podstatě po žádné změně netoužíte, ač už si pěkných pár let říkáte, že ano. Mnoho lidí si stěžuje na problémy ve vztazích a touží po tom potkat někoho jiného. Když si ale pustíte oblíbenou realitní show Výměna manželek a vidíte, jak jsou na tom ostatní, možná si uvědomíte, že jste rádi za to, co vlastně máte, a že žádná radikální změna vlastně není vůbec zapotřebí.
Budujte během života vztahy s lidmi
A ještě taková malá rada pro všechny. Nejen pro ty, kteří se na nějakou zásadní změnu chystají, ale i pro ty, kteří jsou se svými životy spokojeni. Budujte během svého života vztahy s lidmi, kteří vám jsou sympatičtí. Dělejte v životě něco, co přináší užitek a smysl nejen vám, ale i ostatním. Pokud se totiž budete celý život věnovat jen své vlastní rodině, ostatním nikoliv, můžete později zjistit, že vám po odchodu dětí z domova, po rozvodu nebo smrti partnera nezbylo vůbec nic. Poté už se budete se změnami jen těžko smiřovat!
Co děláte, když chcete něco změnit?
Další články na téma koučink, sebekoučink