Jak se stres odráží na vašem těle? Zaznamenali jste jeden z následující příznaků? Zpozorněte.
Mozek
Stres zhoršuje soustředění. Proč? Stresový hormon kortizol blokuje ty části mozku, které zodpovídají za koncentraci a paměť. Stres také vyvolává migrény.
Zrak
Napětí pramenící ze stresu vede k oslabení očí, což se projevuje přecitlivělostí na světlo, případně rozmazaným viděním.
Plíce
Stres vede k mělkému dýchání (zkrácený dech), kdy využíváme jen vrchní část plic. V důsledku toho není tělo plně okysličeno a organismu chybí kyslík. Mělké dýchání může vést až k ataku paniky, případně k potížím s dechem.
Žaludek
Vnitřní napětí a nepohoda ovlivňují naši chuť k jídlu. Buď ji máme větší nebo menší. Tělo se cítí ohrožené, a proto si buď chce vytvářet energetické zásoby (tj. v případě přejídání), případně nechce ztrácet čas trávením, aby mohlo zaútočit nebo utéct (tj. v případě nechutenství). Někdo se přejídá sladkostmi a přibírá na váze, jiní nejedí a hubnou.
Srdce
Dlouhodobý stres vede k vysokému krevnímu tlaku, tzv. tichému zabijáku. Vysoký tlak je život ohrožující a může vést až k infarktu nebo mrtvici.
Řeč těla
Úzkost ovlivňuje naše mimovolné a nekontrolovatelné pohyby. Může se projevovat tiky, jako jsou těkání očí k východu, nervózní pohupování nohou, klapání prsty o stůl, případně pohrávání si s vlasy, zkřížení paží před tělem nebo těkavé pohyby končetin.
Plodnost
Vysoká hodnota kortizolu ovlivňuje funkčnost pohlavních orgánů, což vede k výpadkům menstruace a v nejhorším případě k neplodnosti.
Pleť
Špatné psychické rozpoložení omezuje vytváření nový buněk nezbytných pro vytvoření ochranné pleťové vrstvy, bez které do organizmu snadno pronikají bakterie. Proto pod stresem lidé trpí na ekzémy, případně na jejich pleti vznikají pupínky a bolestivé ranky.