Spánek patří mezi základní fyziologické potřeby každého jedince. Bez kvalitního a pravidelného spánku nemůže dojít k potřebnému zotavení centrálního nervového systému. To se projeví především zhoršenou schopností myslet, sníženou pozorností a pocitem únavy. Jenže díky každodennímu stresu, nepravidelnému dennímu režimu, pracovním starostem, častému cestování nebo neustálému napětí, které všude v poslední době vládne, se stává kvalitní a zdravý spánek spíše vzácností než běžnou součástí našich životů. O spánku, nespavosti a bdění se traduje celá řada mýtů. Čemu tedy věřit a čemu nikoliv?
Mýtus č. 1 – „Pokud se v noci probouzíte, trpíte nespavostí“
Zde velmi záleží na tom proč, a jak se v noci probouzíte a jak rychle znovu usínáte. To, že se několikrát za noc probudíte, otočíte se v posteli a zase znovu okamžitě usnete, to se nepovažuje za nespavost. Stejně tak se nepovažuje za nespavost, pokud se v noci probudíte, dojdete se do kuchyně napít nebo si dojdete na toaletu a po návratu do postele za chvilku zase spíte. I takovéto přerušení klidného spánku se považuje za zcela normální. Pokud se však v noci probudíte a nemůžete znovu usnout, v takovém případě se první mýtus potvrzuje a může se jednat o příznaky nespavosti.
Mýtus č. 2 – „Dobrý spánek znamená minimálně 8 hodin klidného spaní“
Pro malé děti je spánek neodmyslitelnou součástí jejich životů. Děti v raném věku potřebují spát kolem 8 hodin denně, někdy i podstatně déle. Tím, jak člověk stárne, tím se také jeho spánkové potřeby mění. Dospělému člověku stačí ke spánku průměrně 6-8 hodin, starším lidem ještě méně. Spánková potřeba je zcela individuální a nelze tedy říci, že kdo nespí 8 hodin denně, nevyspí se dobře. Asi dvěma procentům stačí pouhé 4 hodiny denně, nebo naopak potřebují k tomu, aby mohli druhý den fungovat 9 hodin i více.
Mýtus č. 3 – „Čím více toho člověk naspí, tím delší život bude mít“
Ani tato informace není pravdivá. Lidé, kteří spí více než 10 hodin denně, většinou prožijí kratší život, než ti ostatní. Důvodem dlouhého spánku může být například syndrom spánkové apnoe. Spánek u osob s tímto syndromem je narušován chvilkami, při nichž pacient nedýchá. Prvním signálem této nemoci může být obyčejné chrápání. Syndrom spánkové apnoe se projevuje především u osob s kardiovaskulárním onemocněním.
Mýtus č. 4 – „Kdo miluje spánek, tomu přibývají kila“
Ani tomu tak není. Lidé, kteří milují spánek, netloustnou. Je tomu právě naopak. Spánek podporuje u dospělých zpracování živin z potravy, u mladistvých růst. Ponocování a nepravidelný spánek brání vyplavování růstového hormonu. Kratší spánek dává prostor k větší potřebě konzumace potravy.
Mýtus č. 5 – „Vyspíme se do zásoby“
Vyspat se do zásoby není bohužel možné. Pokud přes týden ponocujete, o víkendu to nedoženete. Spánkový deficit nelze dospat. Čím více se totiž snažíte spát, tím více ospale, otupěle a unaveně se budete cítit.
Mýtus č. 6 – „Třezalka při poruchách spánku neuškodí, léky ano“
Třezalka tečkovaná lze při léčbě nespavosti použít nechá. Pozor však na její dávkování a na to, s jakými dalšími léky ji kombinujete. Obsahuje poměrně vysoké účinné látky. Při požití třezalky společně s antidepresivy mohou být její účinky velmi nebezpečné. Třezalka také může tlumit účinky některých léků (např. léků na cholesterol).
Mýtus č. 7 – „Dítěti lze při nespavosti podat hypnotikum“
Při léčbě nespavosti u malých dětí se léky běžně nepoužívají. Proto není vhodné, abyste dítěti podali byť malé množství hypnotik. Bezpečná hypnotika pro děti neexistují.
Mýtů už tu bylo dost. Pojďme si ještě říci, jak by měla vypadat správná spánková hygiena:
- Ve večerních hodinách není vhodné pít kávu, čaj, kolu ani energetické nápoje. Tyto nápoje povzbuzují činnost organismu a ruší spánek.
- Před spaním nepijte ani alkohol. Ten kvalitu spánku také zhoršuje.
- Zhruba 3 hodiny přes spaním se vyhněte konzumaci těžkých jídel.
- Nekuřte. Pokud se této činnosti nedokážete vzdát, omezte alespoň kouření ve večerních hodinách.
- Máte-li možnost zajít večer na čerstvý vzduch, udělejte to. Lehká procházka vašemu spánku prospěje.
- Nikdy necvičte 3-4 hodiny před tím, než si půjdete lehnout. Cvičení váš organismus rozproudí.
- Před spaním neřešte problémy. Nehádejte se. Negativní myšlenky by vám nedovolily usnout.
- V posteli pouze spěte a milujte se. Ostatní činnosti, jako je jídlo, práce na počítače, čtení, sledování televize, atd. do ní nepatří.
- Udržujte v ložnici příjemné klima. Ideální teplota vzduchu v ložnici je kolem 19 ºC. Minimalizujte v místnosti také hluk a světlo.
- Choďte spát ve stejnou dobu každý den. Stejně tak i vstávejte.
Budete-li dodržovat tyto zásady zdravého spánku, můžete minimalizovat problémy s nespavostí.
„Co děláte před spaním? Máte nějaké rituály?“
Další články na téma time management & GTD.