Třicítka není romantizovaná jako osmnáct, padesát, nebo šestnáct let. A přitom je těžší. Přináší více výzev než osmnáctka a zároveň je prvním opravdu tranzitním bodem.
Už nejsme děti, už nejsme studenti. A zároveň máme celý život (stále) před sebou. Po „krizi mladého věku“ se ale najednou probudíte klidní, sebevědomí a s vnitřním uvědoměním, které byste rádi získali už ve dvaceti, ovšem až teď to do sebe skutečně zapadlo. Rád bych se s vámi podělil o 15 životních lekcí, které do sebe zapadly právě na třicítku.
1. Nežijeme jenom jednou
Tělo se kompletně obnoví každých sedm let. Kůže na našem těle se obnovuje neustále, vlasy nám padají a znovu rostou. Stejně tak i jedna buňka našeho těla žije asi sedm let a pak ji nahradí jiná. Zjednodušeně můžeme říct, že pokud se odstěhujete na sedm let do zahraničí, po návratu se dotýkáte věcí, kterých jste se nikdy předtím nedotkli.
Stejný počet let trvá, než něco dokonale ovládneme. Vaření, jízdu na kole, programování. A to je ještě důležitější. Zvolte si, co chcete dělat a dělejte to. Pokud vás to omrzí, pusťte se do něčeho jiného. Pokud schopnost ovládneme za sedm let, za sedm let se naše tělo kompletně obnoví, jak můžeme říct, že život je jen jeden? Životů máme mnoho.
2. Přátelé přicházejí a odcházejí, a to je v pořádku
Ve třiceti jste už poznali velmi mnoho lidí. Někteří ve vašem životě zůstali dlouho, jiní se jen krátce mihli. To jim neubírá hodnotu. Krátká přátelství mohou být stejně významná jako ta dlouhá, na čase zde opravdu nezáleží. Nesmutněte, že s některými přáteli se vaše životy rozešly. I lidé, které jste znali týden, vám do života něco dali. Važte si jejich lekcí.
3. Vaše tělo, vaše volba
Jídlo, cvičení, váha, počet milostných partnerů či partnerek (nebo obou), barva vlasů, vkus. Nesnažte se dostát něčemu, co vám nesedí. Obarvěte si vlasy na modro a pak je ostříhejte, až vás to znudí, jezte svá oblíbená jídla, i když máte kvůli nim trochu bříško, cvičte každý den nebo vůbec. Vaše tělo je váš chrám a je jen na vás, jak ho (ne)budete zdobit.
4. Každý člověk je zajímavý
Něco zajímavého zjistit nebo se naučit můžete úplně od každého, když položíte tu správnou otázku. Lidé žijí různé životy, i vaši nejbližší navštívili místa, kde jste nikdy nebyli, četli knihy, které jste nečetli, debatovali o tématu, o kterém jste vy neslyšeli. Ptejte se a naslouchejte. Snažit se porozumět zejména věcem, které jsou nepříjemné nebo cizí, je mimořádná a často i nejrychlejší cesta k vnitřnímu růstu.
5. To beletrie učí myslet, ne naučné knihy a dokumenty
Dokumenty, učebnice, naučné knihy jsou rozhodně užitečné, o tom žádná. Jenže vám dají přímočarý způsob, jak myslet. Přesný návod, jak něco dělat, co si myslet, předkládají fakta. Ale teprve s beletrií – vyprávěním – si začnete dávat jednotlivá fakta do souvislostí, začnete vytvářet nové cesty myšlenek. Nemáte návod, dostanete námět a povzbuzení přemýšlet vlastní cestou. Kriticky myslet. Čtěte naučné knihy, ale kombinujte je s beletrií.
6. Psychické a fyzické zdraví jsou na sebe navázané
Bez zdraví svého těla nemůžete očekávat skvělé zdraví mysli. Zvláště letos myslete na své tělo více než obyčejně. Jezte zdravě, choďte na vzduch, dostatečně spěte. Jen tak se vyhnete nečekaným návalům smutku a mizérie. A stejně tak, pokud se cítíte fyzicky špatně, třeba vás bolí příliš často hlava nebo se nemůžete zbavit rýmy, zapátrejte, jestli nestrádáte duševně. Bez fyzického zdraví nedosáhnete duševní pohody a naopak.
7. Vaše zvyky jsou to, co nás definuje
Jako mladší jsme hledali, kdo jsme. Zejména puberta je toho plná: snažíme se chovat, jak si myslíme, že je to cool. A snažíme se najít „krabičku“, která by nám vyhovovala. Co nás opravdu definuje je ale soubor našich zvyků. Ne osobnost, kterou si vybereme a snažíme se jí dosáhnout. Ne naše zaměstnání. Čtete každý den? Jste čtenáři. Sportujete pravidelně? Jste sportovci. Baví vás vyrábění, i když mají vaše výrobky vady a schováváte je doma jen pro sebe? Jste kutilové. A pokud se vaše zvyky časem mění, protože si najdete nové, to je také v pořádku.
8. Priority
Všichni jsou zajímaví, náš čas je ale stejně to, co je nakonec jen naše a zároveň je naším nejcennějším. Určete si priority tak, jak chcete vy, nikdo jiný neví, co je pro vás nejlepší. Vyberte si, jak chcete trávit svůj čas a s kým. Ušetříte si mnoho budoucích trápení a výčitek.
9. Život nemá rozvrh
Vstupte do manželství. Nikdy se nevdávejte ani nežeňte. Mějte děti. Nemějte děti. Měňte práci každého půl roku. Vyměňte čtyři školy a deset různých oborů. Malujte. Prostě dělejte, co chcete. Ujistěte se jen, že to děláte kvůli sobě, a ne abyste si mohli odškrtat jednotlivá políčka v imaginárním plánu perfektního úspěšného života, který vám navíc předal někdo jiný.
10. Lidi nemůžete změnit
Změnit lidi kolem sebe, donutit je se změnit, je nemožné. Pravděpodobně je špatné se o to vůbec snažit. Změny jdou jenom z vnitřku a jediný člověk, kterého můžete změnit, jste vy sami. Můžete ovšem vynést na světlo to nejlepší v nich. Postrčte je správným směrem a uspějete. Chcete po nich něco, co vyžaduje změnu vnitřních hodnot? Jste odsouzeni k nezdaru. Pokud máte kreativního kamaráda, jemuž pouze chybí sebevědomí, tomu můžete hodně pomoct, do toho. Xenofob? Kdepak, můžete přednést svůj pohled na věc, změnit se ale musí on sám.
11. Zranitelnost otevírá nejpevnější vztahy
Každý se snaží působit silně. Snažíme se tak zredukovat možnost, že nás někdo (nebo něco) zraní. Tahle představa je totiž děsivá. Ale ten den, kdy přijmete fakt, že všichni máme slabé chvilky, že nikdo z nás nemá žádný recept na život a býváme ztraceni jako všichni ostatní – ten den se otevřete vztahům, jejichž hloubku jste předtím nepoznali. Když se lidem otevřete, dáte jim vědět, že jste stejně zranitelní jako oni, získáte možnost na oplátku nahlédnout i do jejich mysli. A to je ta nejkrásnější věc na světě.
12. Prostě do toho jděte
Chcete se naučit na něco hrát? Naučit se cizí jazyk? Stříhat videa? Přestaňte přemýšlet a prostě do toho jděte. Snažit se naučit něco nového nikdy nedopadne špatně. A pokud jste ochotní oddat se učení a „ušpinit si ruce“, neexistuje důvod, proč byste to nezvládli. Když se po pár měsících podíváte na své první pokusy, uvidíte, jak obrovský pokrok jste udělali.
13. Laskavost vždy vyhraje
Máme tu určitou myšlenku, že laskavost je zbytečná. Když je někdo bohatý, chytrý, šikovný ve svém oboru, být laskavý je zbytečné, to je totiž rezervováno pro ty, co nic neumějí. A tahle myšlenka je strašlivě smutná. Jako lidstvo jsme se dostali tam, kde jsme teď, jen díky laskavosti jeden ke druhému. Jen díky laskavosti se můžete ptát lidí na jejich život a názory a tak se dozvídat nové věci a růst. Laskavost vám pomůže, když se vám něco nepovede, na pomoc vám totiž přiběhnou ti, kterým jste vy pomohli dříve. Laskavost vám otevře dveře.
14. Je v pořádku cítit
Jako děti jsme neuměli zpracovávat emoce. Proto jsme občas skončili na zemi v záchvatu zuřivosti, nebo jsme chvíli až nemohli dýchat, když jsme oplakávali ztrátu nejmilejší hračky. V dospělosti jsme se naučili emoce lépe ovládat. To ale neznamená, že je máme pohřbít úplně. Dospělost je, že emoce lépe rozpoznáme a umíme se podle toho zachovat. Jsme lidé. Cítit emoce je v pořádku.
15. Nikdy nepřestaňte studovat
Nepřestaňte studovat ve chvíli, kdy ukončíte školu. Čtěte nové knihy, ptejte se lidí na jejich názory, učte se o cizích kulturách. Učte se kódovat, přečtěte si úvod do medicíny, berte lekce. Učení dělá život zajímavým.